Automatyka bram

Wiele osób wprost nie wyobraża sobie obecnie życia bez systemów, które znacznie upraszczają wykonywanie wielu czynności. Na szczycie listy niezbędnych urządzeń właścicieli jednorodzinnych domków są z pewnością napędy do bram.
Automatyka bram różni się pod względem warunków zabudowy, potrzeb. Napędy stosuje się zarówno do bram garażowych, jak i bram wjazdowych na posesję. Do bram garażowych są przede wszystkim wybierane napędy uchylne, podnoszące bramę do góry,  bez konieczności jej składania. Takie bramy są najbardziej popularne, ponieważ są najprostsze w montażu. Jednak coraz częściej są wybierane bramy segmentowe, które się składają. Napędy do obu rodzajów napędu montuje się pod sufitem, razem z szyną prowadzącą. Dobierając odpowiedni napęd, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko rodzaj bramy ale również jej ciężar.

Przy montażu ważne jest ustalenie odpowiednich punktów granicznych.
W przypadku napędu do bramy wjazdowej jest więcej elementów, które trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego napędu. Są napędy do bram skrzydłowych i bram przesuwanych. Które lepiej wybrać? Tu wiele zależy od tego co będzie odpowiedniejsze na naszej posesji lub po prostu od tego jakie bramy bardziej nam odpowiadają.
Automatyka bram przesuwanych składa się z trzech części, silnika, który to wszystko wprawia w ruch, przekładni ślimakowej i modułu sterującego. Silnik jest zasilany oczywiście energią elektryczną, przeważnie napięciem zmiennym 230V. Bez odblokowania silnika, nie damy rady przesunąć bramy. Przekładnie ślimakowe są wyposażone w system automatycznego blokowania. Moduł sterujący obsługiwany jest przy pomocy pilota i odbiornika radiowego.
Automatyka bram skrzydłowych jest chyba najpopularniejsze. Oferta napędów jest najbogatsza co sprawia, że możemy wykorzystać wcześniej posiadaną bramę adaptując ją do potrzeb automatyki.

Są trzy rodzaje napędów do bram skrzydłowych.

– Siłowniki śrubowe, które idealnie nadają się do bram osadzonych na metalowych słupkach, nawet do bram o znacznej masie. Duża siła pociągowa i pchania jest tu wystarczająca do nawet bardzo masywnych bram, przy czym ograniczeniem jest tu szerokość skrzydła, nadaje się głównie do bram dwuskrzydłowych.

– Siłowniki z ramieniem łamanym to rozwiązanie doskonałe do furtek, dzięki systemowi samo blokowania. Przy zastosowaniu do bram skrzydłowych największą zaletą tu jest fakt, że można je montować nawet na bardzo szerokich słupkach.

– Siłowniki podziemne to najdroższe rozwiązanie. Nadają się do dużych i szerokich bram, nawet jednoskrzydłowych. Skrzydło może ważyć nawet do 3 ton. Największy plusem jest estetyka takiego rozwiązania, siłowniki są praktycznie niezauważalne. Przeciwwskazaniem do takiego rozwiązania może być tylko kwestia warunków atmosferycznych panujących w naszym kraju, w mroźną zimę, możemy mieć duże  problemy.