Instalacje elektryczne

Obecnie żaden dom nie może być w pełni funkcjonalny bez odpowiednio zaprojektowanej i wykonanej instalacji elektrycznej. W każdym domu obecnie działa duża ilość sprzętu, który jest zasilany energią elektryczną to sprawa, że obecnie każdą instalacje trzeba co kilka lat odświeżać, modernizować, powinna być tak pomyślana by w dowolnym czasie można ją było rozbudować.
Instalacja elektryczna to nie tylko system gniazdek i kabli, to szereg urządzeń , rozgałęzień. Wszystko musi być odpowiednio połączone, dostosowane do wielkości domu i rozmieszczenia pomieszczeń, przewidywanej ilości sprzętu, który będzie na wyposażeniu.

Z sieci ogólnej do budynku dochodzi przyłącze, w zależności od warunków zabudowy, może być przyłącze napowietrzne lub podziemne. Przyłącze łączy się ze złączem, które doprowadza prąd do domu. Obecnie najczęściej złącze mieści się w specjalnej skrzynce przy ogrodzeniu. Za złączem, najczęściej we wspomnianej skrzynce, znajduje się licznik poboru prądu, który umożliwia rozliczanie się z dostawcą energii. Ta części instalacji jest zaplombowana i do niej dostęp mają jedynie pracownicy zakładu energetycznego.
Nasze domowe instalacje elektryczne zaczynają się od głównej rozdzielnicy, skrzynki z urządzeniami zabezpieczającymi. Tu doprowadza się obwody, które doprowadzają prąd do danych urządzeń , grup urządzeń czy pomieszczeń. To zabezpiecza przed przeciążeniami. Ogólnie jest tak, że jeden obwód zasila około 10 gniazd lub 20 punktów świetlnych.

Dobrze zaprojektowana instalacja elektryczna ma nas zabezpieczać przed awariami, przeciążeniem obwodów. Najlepiej jeżeli urządzenia montowane na stałe np. pralka czy kotły elektryczne były zasilane z osobnych obwodów. Takie urządzenia pobierają dużo energii i mogą być przyczyną spięć.
Przewody instalacji elektrycznej mogą być układane na kilka sposobów. Mogą być prowadzone w rurkach elastycznych, które są układane w rowach wykutych w ścianie, a następnie są pokrywane warstwą tynku, wewnątrz tynku lub na tynku. Układanie podtynkowe przewodów jest najbardziej czasochłonne ale i najbardziej estetyczne a w razie awarii, do rurek można po prostu włożyć nowe przewody.

Szybciej układa się kable wewnątrz tynku, gdzie układa się tylko przewody, bez rurek ale każdy sobie może wyobrazić, jak to wygląda w razie awarii. Obecnie znacznie popularniejsze jest układanie przewodów na tynkowo a ukrywa się je po prostu wewnątrz list przypodłogowych. Gniazda wtykowe wtedy też są usytuowane nisko nad podłogą.
W tym wszystkim najważniejsze jest jednak by taka instalacja była sprawna, wytrzymała ale również funkcjonalna, by bez problemu można było podłączać ważne dla nas urządzenia czy też by punkty świetlne były odpowiednio umiejscowione.