Drony w Budownictwie

Drony dziś to nie tylko zabawka fotografów i filmowców. Ogromne możliwości tych niewielkich, bezzałogowych jednostek latających wykorzystywane są obecnie bardzo wszechstronnie w przeróżnych branżach. Coraz więcej firm zajmujących się budownictwem czy sprzedażą nieruchomości również sięga po drony. Musimy bowiem pamiętać, że inwestycje budowlane często znajdują się na rozległych terenach więc ich skontrolowanie w sposób tradycyjny jest coraz trudniejsze.

Duże firmy często inwestują w tereny rozległe ale również trudno dostępne, o niepewnym lub nieutwardzonym podłożu, po którym nie sposób przemieszczać się autem. Jak zatem sprawdzić, czy nieruchomość odpowiada inwestorowi?.

Najlepiej zrobić jej dokładne zdjęcia wraz z pomiarami za pośrednictwem drona o odpowiednim zasięgu lotu. W ten sam sposób można bez wysiłku sprawdzić, czy prace postępują w odpowiednim tempie i czy są wykonywane w sposób zgodny z założeniami. Dron z powodu niewielkich rozmiarów oraz coraz bardziej cichych jednostek napędowych, poruszając się nad terenem całkowicie niezauważony, może kontrolować firmy wykonawcze w dowolnym momencie.

Filmowanie z Drona

https://filmzdrona.pl/galeria-filmow.html

Dodatkowo transmisja z kamery lub nagranie w doskonałej jakości pozwala na wychwycenie defektów oraz np. pęknięć, które mogłyby zachwiać bezpieczeństwem inwestycji. Kolejne zastosowanie dronów w budownictwie to pomiar oraz ustalenie źródeł strat ciepła w budynkach. Jest to możliwe dzięki zastąpieniu zwykłej kamery, kamerą termowizyjną. Utworzenie mapy termicznej pozwala na określenie miejsc, w których ciepło ucieka z budynku. Odpowiednie mierniki pozwalają na zbadanie za pośrednictwem dronów również poziom oraz skład chemiczny spalin wydobywających się z kominów.

Jak zatem widać zastosowanie dronów w nieruchomość czy branży budowniczej jest nie tylko wygodnym ale również opłacalnym rozwiązaniem. Wysłanie operatora wraz z dronem w pobliże miejsca budowy czy lokalizacji nieruchomości a następnie ocenienie w biurze, przez specjalistów zarejestrowanego materiału jest znacznie tańsze, niż wysłanie w teren ekipy składającej się z kilku fachowców z różnych specjalizacji. Nawet już nie wspominając, że do wielu lokalizacji dostęp bez specjalistycznego sprzętu jest po prostu ograniczony lub niemożliwy np. wiosną, gdy teren jest rozmiękły po roztopach.