Odkurzacz centralny

Odkurzanie nie jest najprzyjemniejsza czynnością. Pomijając hałas i ciąganie za sobą ciężkiego odkurzacza po całym domu, przy okazji wdychamy kurz i inne substancje, które unoszą się w powietrzu po tym jak zostaną wyrzucone z odkurzacza. Nawet najlepsze filtry w odkurzaczach nie gwarantują tego, że wszystkie zanieczyszczenia zostaną w jego wnętrzu. Wciąż wiele zanieczyszczeń wydostaje się z odkurzacza wraz z zużytym powietrzem.
Rozwiązaniem może być tu zastosowanie odkurzacza centralnego, jednak wadą jest tu fakt, że trzeba to rozwiązanie wziąć pod uwagę na etapie prac poprzedzających wykończenie pomieszczeń wewnątrz budynku.

Ale na tym wady odkurzacza centralnego się kończą. Odkurzacz centralny to instalacja składająca się z systemu rur, gniazdek ssących oraz urządzenia zasysającego powietrze. Agregat zasysający najczęściej umieszczany jest w pomieszczeniach gospodarczych, z dala od pomieszczeń mieszkalnych, to pozwala najskuteczniej wytłumić odgłos jego pracy. Rury rozmieszczone są po całym domu, my widzimy tylko gniazda ssące, do których podłączamy węża i rurę teleskopową do sprzątania.
Włączenie agregatora następuje bądź to poprzez włożenie węża do gniazdka, lub poprzez naciśnięcie włącznika na wężu lub znajdującego się w pobliżu gniazdka ssącego. Zasysany brud przenoszony jest systemem rur do agregatu, gdzie się osadza. Zassane powietrze jest filtrowane a następnie wyprowadzane na zewnątrz budynku. To rozwiązanie jest główna zaletą tej instalacji, żadne zanieczyszczenia nie dostają się z powrotem do wnętrza pomieszczenia jak to się dzieje w przypadku tradycyjnych odkurzaczy. Szczególnie jest to ważne w przypadku alergików.
Przy odkurzaczu centralnym jest możliwe sprzątanie zarówno na sucho, jak i sprzątanie na mokro. Sprzątanie na mokro umożliwia pranie dywanów, wykładzin, chodników ale również pranie tapicerek czy też mycie podłóg w całym domu.

Odkurzacz centralny jest przy okazji zdecydowanie cichszy. Nie przeszkadza więc innym domownikom czy też osobie która sprząta w słuchaniu muzyki, co wielu osobom uprzyjemnia prace porządkowe w domu.
System nie jest tani, jednorazowo trzeba liczyć się ze sporym wydatkiem w dodatku, nie można tego zainstalować w domu, który jest już zamieszkany. Założenie instalacji trzeba przemyśleć w czasie budowy domu to dosyć duża wada. Jednak ci, którzy założą ta instalacje w swoim domu, z pewnością nigdy nie będą tego żałować.