Systemy alarmowe

Schemat działania systemów alarmowych nie zmienił się od 130 lat. Chodzi tu oczywiście o elementy składowe takiego systemu. Niezmiennie od lat składa się on z  centrali alarmowej, elementów, które wykrywają intruza, elementów sterujących tym systemem oraz elementów sygnalizujących wtargnięcie czy inną przyczynę do wszczęcia alarmu.

Przez te lata zmieniły się jedynie urządzenia, które wchodzą w skład takich zabezpieczeń. W ich rozpowszechnianiu się wielki udział ma fakt, że są stosunkowo tanie w porównaniu z innymi urządzeniami zabezpieczającymi w dodatku są proste w montażu. System instalowany jest głównie przez firmy zajmujące się ochroną. Cała instalacja z reguły trwa dwa dni i dzieli się na dwa etapy. Najpierw rozciągana jest instalacja, czyli okablowanie. Najczęściej dzieje się to zanim budynek zostanie otynkowany wewnątrz. Później po zakończeniu prac wykończeniowych, przeprowadzany jest montaż urządzeń.
Nowoczesne urządzenia instalowane w naszych domach są skomplikowane, bardzo czułe ale zaskakująco proste w obsłudze i każdy właściciel potrafi sobie z nimi poradzić. Do obsługi systemów alarmowych najczęściej służy klawiatura, na której wystukujemy kod. Na niej znajduje się również wiele klawiszy funkcyjnych. Prostsze w obsłudze są systemy opierające się na pilotach. Wśród młodszych osób szczególnie popularne są systemy alarmowe na karty dostępu lub tagami RFID.

W tym wszystkim jednak nie brakuje również osób, które wybierają systemy alarmowe, którymi mogą sterować przy pomocy telefonu komórkowego. Takie osoby nie chcą prostych w obsłudze systemów, tylko maksymalnie zaawansowanych technologicznie.
Na porządku dziennym są alarmy, które umożliwiają dwustronną komunikację, tak by klient mógł sprawdzać zapisy monitoringu, czy dowiadywać się przez panel sterujący, czy wokoło jego domu, obiektu nie dzieje się nic niepokojącego. Z kolei firma monitorująca może połączyć się z domownikami, gdy został wszczęty alarm lub coś budzi zastrzeżenia.
Coraz częściej alarmy można obsługiwać komendami głosowymi, tak by nie było to problemem dla osób o słabszym wzroku, lub dla dzieci, które jeszcze nie potrafią czytać.
Rynek alarmów i systemów alarmowych przeszedł ogromne przeobrażenie. Nie ma już wyjących alarmów, które włączały się od powiewu silniejszego wiatru. Nowoczesne alarmy i systemy zabezpieczeń chronią nas, zabezpieczając nasze zdrowie i życie, zapewniają bezpieczeństwo naszego mienia.