Automatyka

Inteligentny dom już istnieje

System inteligentny dom to doskonałość i komfort, z którego warto skorzystać jeżeli będziemy mieć taką możliwość, bo szybko docenimy wszystkie możliwości, które tylko on może nam dać. Dlatego chętnie przy budowie domu i tworzeniu jego projektu rozważamy to czy nie zainwestować większej kwoty pieniędzy i nie skusić się na system inteligentny dom, który pomoże nam w sposób ekonomiczny zarządzać wszystkimi instalacjami w domu i to tak, abyśmy po pewnym czasie zwłaszcza finansowo odczuli jego działanie.

Jednak nie powinniśmy się dać nabrać nikomu, kto będzie nas zachęcał do zakupu systemu w jego firmie czy jego produkcji twierdząc, że oszczędność w energii elektrycznej zauważymy już po kilku pierwszych rachunkach za nią, ale nie jest to jednak do końca prawda. Efekty owszem się pojawią, ale minimum po kilkunastu miesiącach czy kilku latach i to pod warunkiem, że wszystkie instalacje czyli wodną, elektryczną, grzewczą i gazową, a także system klimatyzacji,  okienny, sterowanie roletami, oświetleniem czy zraszaniem na zewnątrz i w ogrodzie itd. Oczywiście tylko od nas i naszych indywidualnych potrzeb zależy to, jak dopasujemy i czym będziemy zarządzać dzięki systemowi inteligentny dom, który pozwoli nam na podniesienie komfortu mieszkania, jak i wygody w codziennych sprawach. Nastawienie czy ustawienie np. sterowania oświetleniem czy odcinania w razie potrzeby energii elektrycznej są bardzo potrzebne i przydatne, bo gdy zapomnimy czegoś wyłączyć czy zakręcić wody to zostanie ona odcięta podobnie, jak energia elektryczna, gdy pozostawimy włączone żelazko lub inne urządzenie. Jeżeli mamy już wybudowany dom to zainstalowanie tego systemu również jest możliwe tylko trzeba będzie zintegrować ze sobą wszystkie instalacje w domu, ponieważ jest to, jak najbardziej możliwe, bo nikt nie mógłby mieć tego systemu, gdyby trzeba było od nowa budować domy, aby go mieć.

Nikt po prostu by się takiego działania nie podjął i nikt też nie zechciałby ze swojego domu zrobić inteligentnego domu, ponieważ byłoby to nie opłacalne. W porównaniu do budownictwa i nawet instalacji elektrycznej system ten, a przynajmniej wersja dostosowana do naszych domów powstał całkiem niedawno, dlatego inteligentny dom i jego producenci musieli zadbać o to, aby dało się go dostosować do domów, które są już wybudowane. Dobrze wybierać tego producenta czy firmę, która ma doświadczenie w tej branży i jej system już od kilku lub kilkunastu lat jest na rynku i działa w wielu domach, bo mamy gwarancję, że kupujemy coś, co jest drogie, ale działa na pewno i nie musimy się obawiać, że zapłacimy za coś, co nie będzie działało.

© 2016 – 2019, katarzyna1. Wszelkie prawa zastrzeżone.