Nasz kapryśny klimat sprawia, że trzeba więcej uwagi przykładać do dobrej izolacji ścian naszych domów. Skłania nas do tego chociażby sama ekonomika, uszczelnione mury lepiej trzymają ciepło, co prowadzi do mniejszych wydatków na opał dzięki mniejszym stratom ciepła. Oczywiście jest to kwestia nie tylko ocieplania ścian ale również dachów. Ocieplanie domów obecnie jest przeprowadzane na kilka sposobów, coraz częściej odbywa się już na etapie stawiania murów. Styropian lub inny materiał uszczelniający jest wkładany między mury. Innym sposobem jest okładanie murów styropianem zaraz po ich postawieniu a następnie pokrywanie go tynkiem lub elewacją np. z piaskowca.
Dachy uszczelnia się watą szklaną. Ocieplony dom zdecydowanie prościej jest ogrzać. Po pierwsze, nie wychładza się tak bardzo w czasie, gdy ogrzewanie jest wyłączone, dlatego łatwiej jest również przywrócić wcześniejszą temperaturę. Po drugie, ciepłe powietrze krąży po wnętrzu a tylko nieznaczna jego część wydostaje się na zewnątrz. Dzięki temu, możemy ustawić mniejsza moc pieca. Ogrzewanie domów jest więc dzięki temu wyraźnie tańsze. W czasach, gdy każdy materiał opałowy jest drogi, jest to niezwykle ważne.
Jak jednak ustawić temperaturę? Wiele osób ustawia to w ten sposób, że na czas, gdy nikogo nie ma w domu, temperatura jest niższa, a gdy rodzina wraca, temperatura wzrasta. Tymczasem powinno się utrzymywać temperaturę w domu na stałym poziomie, co najwyżej nieznacznie ją obniżając w nocy, by przyjemniej było spać. Automatyczne kotłownie pozwalają na takie regulacje jednak warto pamiętać, że najwięcej energii idzie na wygaszanie i na ponowne wzniecanie żaru w piecu. Warto więc się zastanowić, czy na pewno potrzebne są nam te skoki temperatury i czy na pewno obniżając temperaturę w domu, oszczędzamy.
© 2019, admin. Wszelkie prawa zastrzeżone.