Instalacje elektryczne Usługi

Niskie rachunki za energię w domu

Regulowanie wysokich rachunków za energię elektryczną nie należy do przyjemności. Wiele osób zastanawia się, z czego można zrezygnować by obniżyć te koszty. A może takie koszty da się zredukować bez większych wyrzeczeń? Czy to w ogóle jest możliwe? Okazuje się, że jest kilka prostych sposobów na to, by płacić niskie rachunki za energię w domu.

Pierwszym krokiem jaki powinniśmy wykonać to sprawdzenie, czy nasz dostawca energii faktycznie ma najkorzystniejszą ofertę. Warto dowiedzieć się jakie ceny i warunki oferują dostawcy energii z twojego regionu. Czasem już poprzez dopasowanie oferty można obniżyć rachunki za energię o kilka procent.

Przy szukaniu oszczędności, warto zrezygnować z trybu ”stand by” urządzeń domowych takich jak dekodery, telewizor itp. Mało kto się nad tym zastanawia lecz urządzenia pozostające w stanie ciągłej gotowości również pobierają prąd. Przy średniej ilości takich urządzeń w domu tryb czuwania kosztuje około 250 zł rocznie. Gdy już jesteśmy przy pozornych drobiazgach. Wiele osób ładując telefony komórkowe nie odłącza ładowarki od zasilania, gdy telefon jest już naładowany. Ładowarka, która jest podłączona do sieci wciąż pobiera energię, mimo że telefon nie jest do niej podłączony. To kolejne ok 50 zł w skali roku. Żeby płacić niskie rachunki za energię w domu należy z takich wygodnych rozwiązań zrezygnować.

Najwięcej jednak energii pobiera lodówka, piekarnik, zmywarka i pralka. Kupując sprzęt AGD wybierać powinniśmy ten klasy A z plusami. Im wyższa klasa energooszczędności, tym niższe rachunki za energię będziemy płacić. Takie urządzenia kosztują więcej ale w ogólnym rozliczeniu jest to dla nas korzystne. Jednak, żeby w pełni wykorzystać ich energooszczędność i tak powinniśmy przestrzegać kilku zasad.

Lodówka, która jest prawie pusta lub zapełniona jedynie w połowie zużywa więcej energii niż lodówka zapełniona w optymalnym stopniu. Jeżeli więc nie kupujemy zbyt wiele jedzenia, warto do lodówki wkładać tzw. zapychacze. Sprawdzą się butelki z wodą, napoje, przetwory w słoikach. Te rzeczy można usunąć, gdy zrobimy większe zakupy.

Używanie piekarnika przez 2 godziny w tygodniu, w skali roku kosztuje nas około 200 zł. Jeżeli więc mamy ochotę coś upiec, a piekarnik ma kilka poziomów, warto wykorzystywać całą przestrzeń. Nisko piec mięso, wyżej ziemniaki i warzywa do obiadu a u góry ciasto.

Jeżeli zaś chodzi o zmywarkę, unikajmy włączania jej, gdy jest jedynie w połowie zapełniona. Jeżeli mamy problem z jej zapełnieniem, taniej będzie zmywać naczynia na bieżąco w sposób tradycyjny.

Podobna zasada dotyczy prania. Jeżeli mamy starszy typ pralki, która nie waży wsadu, uruchamiajmy program jedynie wtedy, gdy możemy ją optymalnie zapełnić. Uruchamianie programu z niepełnym wsadem jest w takim przypadku nieopłacalne.

© 2018 – 2019, admin. Wszelkie prawa zastrzeżone.