Biura i firmy Meble biurowe

Cechy ergonomicznego krzesła

Każdy kto spędza dużo czasu w pozycji siedzącej przy biurku dobrze wie jak ważna jest wygoda i na pewno nie jeden raz spotkał się już z dyskomfortem. Tanie, nie dopasowane krzesła najczęściej nie potrafią zapewnić odpowiedniego komfortu pracy i po kilku godzinach zaczynamy odczuwać ból i zmęczenie. Nagminne przesiadywanie na niskiej jakości krześle może się skończyć poważnymi problemami z kręgosłupem, dlatego powinniśmy przykładać szczególną wagę do tego na jakim krześle siedzimy.

Do pracy biurowej lub długiego przesiadywania przy komputerze najlepiej zainwestować w dobre krzesło ergonomiczne, które będzie przystosowane do takiego rodzaju użytkowania. Większość krzeseł pozwala na wygodne i bezpieczne siedzenie do maksymalnie kilku godzin bez przerwy, ale dopiero krzesła ergonomiczne pozwalają wydłużyć ten czas do 6, czy 8 godzin. Co takiego mają w sobie krzesła ergonomiczne, że można je bez obaw polecić do dłuższej pracy?

Wiele zależy od mechanizmu w jaki wyposażone jest krzesło. Podstawowym standardem stosowanym w większości krzeseł jest mechanizm CPT, jednak nie jest on ergonomiczny. Na rynku dostępne są krzesła wykorzystujące takie mechanizmy jak Active, Ibra, Synchro czy Epron Syncron, które zostały stworzone z myślą właśnie o ergonomii. Mechanizmy te pozwalają na dużo większą wygodę podczas użytkowania krzesła przez długie godziny. Pozwalają też na bardziej dynamiczne siedzenie, co jest szczególnie ważne dla naszego kręgosłupa.

Krzesło ergonomiczne powinno być wykonane z wysokiej jakości materiałów i musi być stabilne. To zapewni nam odpowiedni komfort podczas użytkowania. Szczególną uwagę należy jednak zwrócić na takie cechy jak:

– swobodne poruszanie się podczas siedzenia
– wygodne siedzisko o głębokości i szerokości 40 cm
– wyprofilowane oparcie o wysokości około 60 cm (wypukłość na wysokości lędźwi)
– możliwość regulacji pochylenia i wysokości oparcia
– możliwość regulacji wysokości krzesła
– możliwość regulacji wysokości podłokietników
– możliwość blokady oparcia
– zagłówek (istotny zwłaszcza podczas odpoczynku)
– możliwość obrotu wokół własnej osi o 360 stopni
– mobilna 5 ramienna baza gwarantująca stabilność

Przykład takiego krzesła to np. Hero czarny BLH

Samo posiadanie takiego krzesła ergonomicznego pomaga nam zachować odpowiednią postawę, ale musimy także przestrzegać zalecanych reguł pracy i nauczyć się odpowiednio z niego korzystać. Jeżeli cenimy sobie zdrowie to z łatwością stworzymy odpowiednie środowisko do pracy, nauki, czy rozrywki.

Modele ergonomicznych krzeseł biurowych można znaleźć na stronie www.e-krzesla.pl

© 2017 – 2019, admin. Wszelkie prawa zastrzeżone.