Łazienki

Akademiki i internaty wyposażone w odpływ liniowy

Akademiki to nieodzowna część każdej uczelni państwowej, a internaty wielu liceów. Przez wiele lat działalności uczelni przewijają się przez nie tysiące uczniów i studentów. I każdemu z tych studentów trzeba zapewnić odpowiednie warunki sanitarne. Dlatego w takich miejscach warto zainstalować systemy bezbrodzikowe i wykorzystać do nich odpływ liniowy.

O łazienkach oraz innych elementach wyposażenia w akademikach krążą wręcz legendy. Cóż, nie da się zaprzeczyć, że w miejscu takim, trudno oczekiwać, że coś będzie sprawne przez lata. Jeśli prysznice są w łazienkach przy pokojach, jest szansa na to, że będą trochę dłużej sprawne – w końcu regularnie będą z nich korzystać 2-3 osoby. Jeśli jednak, co wciąż się zdarza prysznice znajdują się na korytarzach, jest mało prawdopodobne, by w dobrym stanie zachowały się przez 5-6 lat. Wyobraźmy sobie bowiem jak musi wyglądać brodzik, z którego codziennie korzysta po kilkanaście osób. Nie wspominając o tym, że jest to mało higieniczne, bo z pewnością łatwo się na nim będzie zbierał brud. Dlatego też lepiej jest zbudować w takim miejscu system bezbrodzikowy – kojarzymy je m.in. z pływalni, a stosuje się do ich konstrukcji odpływ liniowy.

W tego typu systemie niepotrzebny jest brodzik, gdyż odpływ jest instalowany bezpośrednio pod posadzką. Oszczędza to nie tylko pieniądze – pomnóżmy sobie bowiem koszt najtańszego brodzika razy kilkadziesiąt, a wyjdą nam wcale nie małe sumy, ale także miejsce. Odpływ liniowy z pewnością nie zniszczy się tak łatwo jak tradycyjna kabina prysznicowa.

Czego potrzebujesz, kiedy chcesz zbudować brodzik posadzkowy

Brodziki z pewnością mają swoje zalety, a już zwłaszcza w porównaniu do wanien, jednak im częściej są używane tym bardziej się niszczą, a czasem mocno eksploatowane zatykają się itd. Dlatego też lepiej zakupić odpływ liniowy, który wcale nie musi być droższy od brodzika (a od akrylowego brodzika, tego najlepszej jakości, może być nawet sporo tańszy) i stworzyć sobie coś, co nazywamy brodzikiem posadzkowym.

Nazwa ta nie jest do końca trafna, o wiele lepiej pasuje tu ,,system bezbrodzikowy”, gdyż faktycznie brodzik jest nam tu kompletnie zbędny, nawet ten najpłytszy. A co jest nam potrzebne, aby tak system stworzyć? Kilka elementów.

Z pewnością niezbędny jest nam właśnie odpływ liniowy, gdyż to właśnie on będzie odprowadzał wodę z naszej kabiny prysznicowej. Ale to oczywiście nie wszystko, tak jak przy każdym innym sanitariacie potrzebujemy także syfonu oraz rury odpływowej, która odprowadzi nasze ścieki dalej do kanalizacji. Dobrze było, choć nie jest to obligatoryjne, byśmy zakupili także mankiet izolacyjny lub innego rodzaju izolator, dzięki któremu nasz odpływ stanie się jeszcze bardziej szczelny. Co jeszcze? Oczywiście wszystkie elementy jakie posiadamy w tradycyjnej kabinie – oczywiście natrysk, a jeśli mamy ochotę, to także panel prysznicowy lub dodatkowo urządzenie do hydomasażu. Dobrze jest też w takiej kabinie zamontować półeczkę na kosmetyki.

Nasz odpływ liniowy przykrywamy najczęściej płytkami ceramicznymi lub gresowymi coraz rzadziej kafelkami. Niezależnie jednak co wybierzemy dobrze by było, by miały one właściwości antypoślizgowe.

Darek – użytkownik bloga informacyjnego odplywliniowy.org

© 2016 – 2019, daro44. Wszelkie prawa zastrzeżone.