W sezonie grzewczym każdy z nas chce, jak najmniej wydawać na opał, a przy tym mieć jak najcieplej w domu. Nie zawsze się to udaje. By było to możliwe musi być spełnionych kilka warunków. Przede wszystkim, musimy ograniczyć straty energii cieplnej. Uszczelnione okna, ocieplenie ścian i dachu to obecnie niezbędne minimum. Ocieplanie domów zresztą przydaje się nie tylko zimą, gdy chcemy by nam było ciepło, ale również latem, gdy na dworze jest upał a my chcemy by przynajmniej w domu panował przyjemny chłód.
Ocieplone mury w połączeniu z zasłoniętymi oknami pozwalają nam osiągnąć taki stan. Automatyczne kotłownie z kolei pozwalają nam na regulowanie temperatury w domu i dostosowywanie do tego, ilości wytwarzanej energii. To pozwala na ograniczanie strat ciepła i zmniejszenie ilości zużywanego opału. Jednak tu wiele zależy od tego, jaką powierzchnie mamy do ogrzania a także od tego, jaki system ogrzewania mamy zastosowany. Najlepiej opłaca się chyba ogrzewanie podłogowe. Tu działają prawa fizyki, ciepłe powietrze ucieka do góry a na dół opada zimne. Człowiek za to marznie od stóp.
Zestawiając te elementy, wiemy, że znacznie niższa temperaturę wystarczy ustawić, byśmy czuli się w mieszkaniu komfortowo. Unoszące się ciepłe powietrze będzie nas ogrzewało. Oczywiście, grzejniki to równie dobre rozwiązanie, przy czym muszą być one zamontowane nisko nad podłogą, tak, by poczucia ciepła nie psuła zimna warstwa powietrza tuż nad podłogą. Instalacje grzewczą warto więc dobrze przemyśleć, popytać osób, które dane rozwiązania zastosowały we własnych domach. Najwięcej nam powiedzą osoby, które mają już kilkuletnie doświadczenia z mieszkania w domu, z danym systemem grzewczym. Takie osoby z reguły wiedzą już o wszystkich zaletach i wadach danego rozwiązania.
© 2019, admin. Wszelkie prawa zastrzeżone.