Automatyka Urządzenia domowe

W nowoczesnych domach

W nowoczesnych domach coraz większe znaczenie ma dobrze zaprojektowana instalacja elektryczna, chodzi tu przede wszystkim o to, by była odpowiednio odporna na przeciążenia. Głównie polega to na tym, że instalacja w domu nie ogranicza się do jednego czy dwóch obwodów ale na ich większej ilości. I tak instalacja elektryczna zapewnia osobny obwód dla zasilania pieca a zupełnie inny dla pralki. Są to urządzenia, które pobierają znaczne ilości energii elektrycznej i jeżeli znalazły by się na jednym obwodzie zasilania, mogłoby to doprowadzać do częstych przeciążeń.

Osobnego obwodu zasilającego potrzebują i inne urządzenia takie jak lodówki, sprzęt RTV a także dobrze jest, gdy osobny obwód jest zapewniony dla urządzeń takich jak odkurzacze centralne. To znacząco podnosi bezpieczeństwo sieci a także sprawia, że nie ma przeciążeń, zwarć itp. W naszych domach jest obecnie najczęściej tak wiele urządzeń pobierających prąd, że źle zaprojektowana instalacja elektryczna może być przyczyną wielu nieprzyjemnych sytuacji w naszym domu, dlatego już na etapie prac wykończeniowych, gdy ta instalacja jest rozkładana, warto rozplanować rozmieszczenie urządzeń pobierających największe ilości energii tak, by wszystkie one miały osobne obwody zasilania.

Najprościej jest uwzględnić lokalizacje dla zasilania takich elementów jak piec, pralka czy napędy do bram, które również najlepiej jeżeli są zasilane z osobnego zupełnie obwodu, szczególnie, że jest to obwód wychodzący na zewnątrz budynku i jest podatniejszy na różne uszkodzenia. Projekt instalacji elektrycznej powinno pozostawić się prawdziwym fachowcom, chodzi tu przede wszystkim o to, że czasem, gdy za przerabianie czy układanie instalacji bierze się nie odpowiednia osoba, może dochodzić do sytuacji, gdy zapalając światło w przedpokoju uruchomimy dzwonek do drzwi a za to wciskając dzwonek będziemy zapalali światło w kuchni. Rzecz zabawna, gdy dochodzi tylko do takich pomyłek, gorzej, gdy może powodować to niebezpieczne sytuacje.

© 2019, admin. Wszelkie prawa zastrzeżone.